کباب کوبیده در خانه | طرز تهیه کباب کوبیده برای ۱۰ نفر

kobideh10

طرز تهیه کباب کوبیده خانگی به روش رستورانی:

کباب کوبیده یکی از غذاهای موردعلاقه بسیاری از ایرانیان است. البته در دیگر کشورها هم کباب‌هایی شبیه به کباب کوبیده پخته می شود مانند آدانا کباب ترکیه، ولی هیچ چیز طعم لذیذ کباب کوبیده ایرانی را نمی‌دهد. همه ما می‌دانیم که درست کردن کباب کوبیده حرفه‌ای مانند رستوران‌ها بدون ایراد و خوشمزه کار راحت و آسانی نیست. اما فقط کافی است نکات طلایی و فوت و فن‌های آن را یاد بگیرید. زمانی که کباب کوبیده را در سیخ می‌کشید نباید مواد از آن بریزد. این از نکات مهم و اساسی در پخت کباب کوبیده حرفه‌ای و اصیل رستورانی است. ادویه‌ها هم در طعم و مزه‌ی کباب کوبیده تاثیر زیادی دارند. استفاده صحیح از ادویه‌های مناسب و مقدار آنها تاثیری زیادی در طعم نهایی کوبیده دارد. در ادامه شما را با همه‌ی فوت و فن‌های این غذای سنتی و روش درست کردن کباب کوبیده سنتی در خانه آشنا می‌کنیم.

طرز تهیه کباب کوبیده برای ۱۰ نفر

با توجه به اینکه برای تهیه هر کباب کوبیده ۸۰ الی ۱۲۵ گرم گوشت استفاده می شود. این میزان گوشت که در دستور پخت گفته شده برای تهیه ۱۰ الی ۱۲ سیخ کباب کوبیده کافی است. این تعداد کوبیده برای ۵ الی ۱۰ نفر مناسب است.

مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده رستورانی:

گوشت چرخ کرده کبابی: ۱ کیلو گرم

پیاز متوسط: ۱ عدد

فلفل سیاه: به میزان لازم

نمک: به میزان لازم

زعفران (به دلخواه): به میزان لازم

طرز تهیه کباب کوبیده خانگی به سبک رستورانی:

گوشت چرخ کرده مورد استفاده باید مخلوطی از گوشت گوسفندی و گوشت گوساله باشد. چربی موجود در گوشت هم تاثیر زیادی در سفتی و چسبندگی گوشت دارد. برای درست کردن کباب کوبیده باید کمی صبر و حوصله به خرج دهید. در مرحله‌ی اول گوشت چرخ کرده را داخل ظرفی مناسب بریزید و مقداری نمک به آن اضافه کنید. سپس با استفاده از یک دستکش، گوشت را حسابی ورز دهید. گوشت چرخ کرده خام کمی بودار است. برای از بین بردن بوی آن در همین مرحله، زعفران و فلفل را اضافه کنید.

پس از ورز دادن گوشت را برای مدت زمانی داخل یخچال بگذارید. اجازه دهید گوشت داخل یخچال استراحت کند. توجه داشته باشید که استراحت دادن به گوشت یکی از نکات کلیدی پخت کباب کوبیده در خانه است. همچنین استفاده از زعفران در پخت کباب کوبیده سلیقه‌ای است. در صورت تمایل می‌توانید از آن استفاده کنید.

مرحله دوم تهیه کباب کوبیده:

در این مرحله لازم است پیازها را رنده کنید. حتی می‌توانید پیازها را به صورت پوره‌ای استفاده کنید. میزان پیاز به گوشت یک واحد به چهار واحد است. یعنی برای یک کیلوگرم گوشت نیاز به ۲۵۰ گرم پیاز است. نکته قابل توجه در این مرحله این است که حتما باید آب پیاز بعد از رنده شدن گرفته شود. اگر پیاز رنده شده آب داشته باشد، باعث می‌شود تا هنگام سیخ زدن گوشت وا برود و یا هنگام پختن کباب روی آتش بریزد.

حالا نوبت اضافه کردن پیاز رنده شده به مخلوط گوشت و ادویه‌ها است. پیاز را با گوشت ورز دهید با ورز دادن گوشت حالت چسبندگی بیشتری پیدا می‌کند. اگر گوشت به دستان شما می‌چسبد، کمی دستتان را با آب خیس کنید. هر چه پیاز و گوشت بیشتر ورز داده شوند، کوبیده خوش طعم و دلچسب‌تر می‌شود. با یک نایلون روی گوشت را بپوشانید تا رنگ آن تغییر نکند. سپس به مدت ۲ الی ۳ ساعت آن را یخچال بگذارید.

آماده سازی گوشت برای سیخ کشیدن

باید بدانید که مقدار گوشتی که آماده کرده‌اید برای چند نفر است. به همان تعداد گوشت را به صورت توپ‌های گلوله شده در بیاورید. برای هر کباب کوبیده در حد ۸۰ الی ۱۲۵ گرم گوشت کافیست. سپس همین تیکه ها را دوباره ورز دهید. سپس گوشت‌های توپی شکل را به حالت استوانه‌ای در بیاورید. سپس آنها ار بر روی سیخ‌های خود پهن کنید. درست کردن کباب کوبیده در خانه بسیار لذت بخش است. فقط کافی است به تمامی نکات توجه داشته باشید.

طریقه به سیخ کشیدن گوشت برای پخت کباب کوبیده:

بعد از آماده سازی مواد کباب کوبیده، باید با طرز به سیخ کشیدن آن هم آشنا شوید. نحوه سیخ کشیدن گوشت کباب کوبیده به این صورت است که ابتدا توپ‌های استوانه‌ای شکل گوشت روی سیخ قرار دهید. سپس با استفاده از انگشتان اشاره و شصت خیلی آرام روی گوشت فشار وارد کنید. توجه داشته باشید که انگشت شصت بالای گوشت قرار گیرد. سعی کنید که پستی و بلندی‌های بوجود آمده را از بین ببرید. به این ترتیب سطح گوشت بر روی سیخ را صاف کنید. سعی کنید جای انگشتتان بر روی گوشت یکی در میان به حالت فرو رفته باقی بماند.  بر سر و ته گوشت بر روی سیخ، فشار بیشتری وارد کنید.

برآمدگی‌های ایجاد شده باعث می‌شود تا کباب‌ها مغز پخت شوند. این کار سبب می‌شود تا هنگام جدا کردن گوشت از سیخ کار شما آسان‌تر شود و کوبیده به راحتی از سیخ جدا شود. اگر این کار را درست انجام دهید لذت خوردن کباب کوبیده سنتی در خانه را تجربه خواهید کرد.

کباب کوبیده و گوجه
کباب کوبیده خانگی، فلفل و گوجه کبابی

نکات قابل توجه در پخت کباب کوبیده رستورانی:

 1. بعد از به سیخ کشیدن کباب کوبیده‌ها ابتدا آنها را روی حرارت با شعله بالا قرار دهید. سپس زمانی که کباب کمی خودش را گرفت شعله را کم کنید.
 2. گوشت گوساله و گوسفندی در پخت کباب کوبیده باید ریز باشند. پس سعی کنید گوشت را ۲ الی ۳ بار چرخ کنید. هر چه مقدار گوشت شما یکدست تر باشد و بیشتر ورز داده شود، کباب کوبیده شما مرتب تر و خوش فرم تر می‌شود و از روی سیخ نمی‌ریزد.
 3. بعد از قرار دادن سیخ‌ها بر روی آتش، آنها را با صبر رو حوصله و مداوم پشت و رو کنید. حرارت باید به طور مساوی و یکنواخت به همه سطح گوشت برسد. به این ترتیب بخش خارجی گوشت کباب کوبیده دچار سوختگی نمی‌شود.
 4. سیخ‌های کباب کوبیده را یک ساعت قبل از استفاده در یخچال بگذارید. این کار باعث می‌شود تا گوشت بر روی سیخ فرم خود را حفظ کند.
 5. به فاصله بین کباب کوبیده‌ها و آتش دقت کنید. این فاصله باید متعادل باشد. اگر این فاصله کم باشد کباب‌ها می‌سوزند و اگر فاصله زیاد باشد، کباب مغز پخت نمی شود.
 6. به اندازه گوشت بر روی سیخ دقت کنید. اگر گوشت کم استفاده شده باشد احتمال اینکه کباب بسوزد زیاد است. اگر گوشت زیاد باشد انتظار اینکه گوشت مغز پخت نشود وجود دارد. اندازه وزن گوشت در هر سیخ بستگی به پهنای سیخ هم دارد. به طور کلی وزن هر کوبیده باید بین ۸۰ تا ۱۲۵ گرم گوشت باشد.

علت سفت شدن و آبدار نشدن کباب کوبیده‌های خانگی چیست؟

این یکی از رایج ترین سوال‌های شما در مورد پخت کباب کوبیده است. برای پختن کباب کوبیده نرم و دلچسب باید نسبت تعادل گوشت‌ها را رعایت کنید. از دو سوم گوشت گوسفندی و یک سوم گوشت گوساله استفاده کنید. گوشت گوساله به تنهایی باعث خشک و سفت شدن کباب کوبیده می‌شود و طعم لذیذی به کباب نمی‌دهد. گوشت گوسفندی هم به دلیل داشتن چربی زیاد به تنهایی باعث شل شدن کباب می‌شود و باعث می‌شود گوشت از روی سیخ بریزد. برای پخت بی نقص کباب کوبیده سنتی در خانه باید تمامی فوت و فن های آن را بلد باشید.

بهترین کباب کوبیده‌ تبریز در رستوران باختر

رستوران باختر یکی از بهترین رستوران‌های مجلل و معتبر در شهر زیبای تبریز است. کباب کوبیده‌های رستوران باختر توسط پرسنل مجرب و باتجربه به بهترین شکل ممکن پخته می‌شوند. در رستوران باختر تبریز از گوشت‌های باکیفیت و سالم برای پخت کباب کوبیده استفاده می‌شود. مدیریت رستوران باختر نظارت کامل بر تهیه مواد غذایی و روش پخت آنها دارد. قطعا مدیریت قوی باختر تبریز باعث پیشرفت و محبوبیت این مجموعه شده است. در رستوران باختر تبریز کباب کوبیده‌های خوش طعم و لذیذ همراه با گوجه و انواعی از سبزیجات تزیینی سرو می‌شود. کباب کوبیده‌ها در باختر کاملا بهداشتی با حساسیت بالا توسط پرسنل این مجموعه آماده می‌شوند. آشپزهای رستوران باختر تمامی فوت وفن‌های طلایی برای پخت کوبیده را در نظر می‌گیرند. قطعا بهترین و خوشمزه ترین کباب کوبیده‌ها را در رستوران باختر تجربه خواهید کرد.

آموزش راهکارهایی برای افزایش چسبندگی کباب کوبیده:

چندین روش برای افزایش چسبندگی کباب کوبیده وجود دارد. در ادامه شما را با این نکات آشنا می‌کنیم. کباب کوبیده سنتی در خانه با رعایت کردن این نکات مانند رستوران ها پخته می شوند.

 1. گوشتی که قرار است برای پخت کباب کوبیده استفاده شود را با آب نشویید. این کار باعث می‌شود گوشت در سیخ وا برود و هنگام پخته شدن بریزد.
 2. به هیچ عنوان آب پیاز نباید به گوشت اضافه شود. آب پیاز باعث وا رفتن گوشت می‌شود.
 3. قرار گرفتن گوشت در یخچال خود یک دلیل برای چسبندگی بیشتر است. حتی زمانی که گوشت‌ها را به سیخ کشیدید هم برای مدتی سیخ‌ها را در یخچال بگذارید.
 4. ورز دادن صحیح گوشت‌ها هم به مدتی طولانی باعث افزایش چسبندگی گوشت می‌شود. پس این مرحله را با دقت و با حوصله انجام دهید.
 5. در ابتدا که سیخ‌های گوشت را بر روی آتش قرار می‌دهید، باید حرارت آتش زیاد باشد. در این مرحله سیخ‌ها را با سرعت بیشتری پشت و رو کنید. باید هر دو سمت سیخ‌ها به یک اندازه حرارت ببینند.
 6. قبل از به سیخ کشیدن گوشت‌ها، سیخ‌ها را داخل یخچال بگذارید تا خنک شوند. خنک بودن سیخ به چسبندگی بیشتر گوشت کمک می‌کند.

با رعایت کردن این نکات حتما کباب کوبیده شما خیلی لذیذ و بدون هیچ ایرادی پخته می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله جوجه کباب خانگی فوق العاده+ طرز تهیه جوجه کباب لذیذ و خوشمزه را هم بخوانید.

منبع: سایت مجله کورش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

1 دیدگاه

 1. آیدا گفت:

  کباب کوبیده واقعا سلطان کبابهاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

51033 – 041