کاشت سبزه عید نوروز سال ۱۴۰۰ با انواع بذرهای مختلف

سبزه عید نوروز

 کاشت سبزه عید و تزیین آن:

عید نوروز یکی از بزرگترین و زیباترین عیدهای ایرانیان است. همه ما در تکاپوی خانه تکانی و تمیز کردن خانه‌هایمان هستیم. این ایام مبارک همیشه حال و هوا و حس خوبی را با خودش می آورد. پیشنهاد ما به شما این است که با کاشت سبزه عید، که هنر دست خودتان است به پیشواز نوروز سال ۱۴۰۰ بروید. هرساله سفره هفت سین ما با سبزه عید و ماهی قرمز و گلهای سنبل زیبا حال و هوای بهاری به خود می‌گیرد. سبزه ی عید یکی از سنت های قدیمی و در عین حال جذاب و دوست داشتنی است.

انواع سبزه های آماده هر ساله در بازار موجود می شوند. اما حس کاشتن سبزه در خانه بسیار زیباتر است. شما هم می توانید به راحتی سبزه های پر‌پشت و جذاب بکارید. کاشت سبزه عید یکی از کارهای بسیار جذاب و مفرحی است که می توانیم در روزهای پایانی سال انجام دهیم. در ادامه سعی داریم بهترین روش های کاشت سبزه را به شما آموزش دهیم.

سبزه عید نوروز سال 1400

سبزه عدس:

برای کاشت سبزه عید با عدس باید حدود دو هفته قبل از سال جدید اقدام کنید. مقداری عدس را درون ظرفی بریزید و سپس آب به داخل ظرف بریزید. اجازه دهید عدس ها به مدت یک روز در آب بمانند. سپس آب عدس ها را بیرون بریزید. عدس ها را مجدد بشویید آنها را داخل پارچه ای تمیز بریزید. سپس روی آنها را با همان پارچه بپوشانید. سپس عدس ها را در جای گرم بگذارید. جایی که نوری به آنها نرسد. در این مدت زمان باید به صورت مداوم چک کنید که دستمال مرطوب باشد. در واقع عدس ها نباید خشک شوند. تا زمانی که جوانه بزنند باید داخل دستمال بمانند. بعد از جوانه زدن عدس ها را داخل ظرفی که می خواهید سبزه را بکارید، بریزید. هر چقدر تعداد عدس ها بیشتر باشد سبزه شما پرپشت تر و زیباتر می شود.

در مرحله بعد، دستمال را خیس کنید و روی عدس ها بگذارید. سپس ظرف را مقابل خورشید قرار دهید. زمانی که دستمال روی عدس ها خشک شد، با آب پاش روی آنها را مرطوب کنید. روزی ۲ بار انجام این مرحله کافی است. زمانی که سبزه شما کمی رشد کرد بهتر است روزها در فضای باز و شب ها در خانه باشد. توجه داشته باشید که میزان آب در عدس ها کم و یا زیاد نباشد. آب زیاد باعث می شود تا سبزه شما کپک بزند. کم آبی هم باعث خشکی آن می شود.

سبزه عدس برای نوروز سال1400

سبزه ماش:

برای کاشت سبزه عید با ماش، مقداری ماش سالم و تازه را داخل ظرفی بریزید. میزان ماش باید به نسبت ظرف انتخابی شما برای کاشت باشد. ماش را در ظرفی از آب بریزید. آب درون ظرف باید حدود دو بند انگشت از سطح ماش بیشتر باشد. ماش ها درون ظرف آب باید حدود ۱۲ ساعت بمانند. سپس آب ظرف را خالی کنید. ماش ها را در ظرف مناسبی بریزید. سطح آن را صاف کنید. پارچه ای نمدار و تمیز بر روی ماش ها قرار دهید. هر چند ساعت روی سطح پارچه را اسپری کنید تا خشک نشود. سوال اینجاست که پارچه نمدار تا چه زمانی باید روی ظرف ماش قرار بگیرد؟

تا زمانی که ماش ها جوانه بزنند و رنگ آنها کمی سبز شود. بعد از آن می توانید پارچه را بردارید. بعد از برداشتن پارچه روزانه سطح روی ماش ها را با آب اسپری کنید. توجه داشته باشید که آب نباید تا ته ظرف نفوذ کند. این کار باعث می شود تا سبزه شما پوسیده شود. تا زمانی که سبزه به ارتفاع خوبی برسد این کار را ادامه دهید.

سبزه ماش برای نوروز سال1400

نکات قابل توجه در کاشت سبزه ماش:

  1. محیط گرم باعث رشد بهتر و بیشتر سبزه ماش می شود. محیط سرد هم باعث رشد کند در سبزه ماش می شود.
  2. آب مناسب برای اسپری کردن سبزه ماش، آب ولرم است.
  3. ظروف سفالی بهترین ظروف برای کاشت سبزه ماش هستند.
سبزه گندم برای عید نوروز سال1400

سبزه عید با گندم:

سبزه گندم یکی از ساده ترین و پر طرفدارترین سبزه ها برای کاشت است. گندم هم به راحتی قابل دسترس است. مقداری از گندم حدود یک پیمانه را داخل ظرفی از آب بریزید. در روز دو تا سه بار آب ظرف را عوض کنید. این کار را تا دو روز انجام دهید. سپس متوجه می شوید که گندم ها کمی از پوست خود جدا شده اند. یک دستمال نخی مرطوب بردارید. گندم ها را داخل آن بریزید. زمانی که گندم کمی جوانه زد آنها را داخل ظرف مورد نظر خود برای کاشت سبزه بریزید. سپس یک پارچه مرطوب روی آنها قرار دهید. همانطور که گفتیم پارچه نخی رطوبت گندم را حفظ می کند. روزی دو یا سه مرتبه پارچه را با آب اسپری کنید تا خشک نشود. خیلی سریع از این مرحله به بعد گندم ها جوانه می زنند. البته برای برداشتن پارچه از روی گندم ها عجله نکنید.

زمانی که جوانه ها کمی سبز شد و ارتفاع پیدا کردند، می توانید پارچه نخی را از روی آنها بردارید. حالا هر روز سبزه را آب پاشی کنید تا مرطوب باشد. آب زیاد و کم آبی هر دو برای رشد سبزه مناسب نیست و آن را از بین میبرد. اگر همه این نکات را به خوبی انجام دهید کاشت سبزه عید شما به بهترین شکل انجام می شود.

سبزه ذرت:

سبزه ذرت هم یکی از سبزه های زیبای سفره هفت سین است. برای کاشت سبزه ذرت، ابتدا ذرت ها را به مدت چهار روز در ظرفی خیس کنید. هر روز دو مرتبه آب آنها را عوض کنید. زمانی که ذرت کمی جوانه زد، آنها را از آب بیرون بیاورید. داخل یک پارچه نخی بپیچید و روی آنها را بپوشانید. پارچه را در جای گرمی مانند پشت بخاری قرار دهید. زمانی که سبزه ها جوانه زدند آنها را از پارچه بیرون آورده و داخل ظرف مخصوص خود می‌گذاریم. طی چند روز سبزه ذرت زیبای شما رشد خوبی می کند.

توجه داشته باشید که دانه های ذرت برای پخت پفیلا، برای این کار مناسب نیستند. آن دانه ها خشک هستند و جوانه نمی دهند. باید از بذر و یا دانه ذرت تازه استفاده کرد. در کاشت سبزه ذرت باید بدانید که دانه ها نباید زیاد باشند، زیرا باعث می شود تا لایه های زیرین رشد خوبی نداشته باشند. تعداد دانه های ذرت باید نسبت به اندازه ظرف باشند. نسبت اندازه را در ظرف رعایت کنید تا سبزه کم پشت و یا پوسیده ای نداشته باشید.

سبزه تخم شربتی:

سبزه تخم شربتی یک از سبزه های بسیار زیبا و جذاب برای کاشت است. در واقع یکی از گیاهان بسیار زیبا برای کاشت سبزه عید است. سبزه تخم شربتی خیلی آسان کاشته می شود. این سبزه بسیار بادوام است. یک ظرف زیبا برای کاشت سبزه تخم شربتی تهیه کنید و شروع به کاشت سبزه کنید. اگر به دانه تخم شربتی دقت کرده باشید متوجه رنگ های خاکستری، سیاه، سفید و قهوه ای آن شده اید. دانه تخم شربتی نیاز به آب بیشتری برای کاشت دارد. در ادامه شما را با نحوه کاشت سبزه تخم شربتی آشنا می کنیم.

در مرحله اول داخل یک ظرف آب مقداری تخم شربتی را بریزید. اجازه دهید یک روز کامل تخم شربتی درون آب باقی بماند. در نهایت دانه های تخم شربتی حالت ژله ای پیدا می کنند. پس از گذشت ۲۴ ساعت جوانه هایی را مشاهده خواهید کرد. سپس دانه های تخم شربتی را درون دستمال مرطوب بگذارید. دستمال را درون ظرفی درب دار بگذارید. درب ظرف را هم به خوبی ببندید. حال ظرف را در محیطی کم نور و گرم قرار دهید. مراقب باشید که دستمال خشک نشود. در طول این مدت با اسپری آب دستمال را نمناک کنید تا رطوبت آن حفظ شود.

بعد از گذشت سه روز جوانه ها را درون ظرف انتخابی خود برای کاشت سبزه منتقل کنید. در این مرحله آفتاب باید به صورت مستقیم به تخم شربتی ها بتابد. بعد از حدود یک هفته سبزه تخم شربتی شما ارتفاع خوبی می گیرد. در این ۷ روز ظرف تخم شربتی را به همه طرف بچرخانید تا نور آفتاب به همه جای آن بتابد.

سبزه تخم شربتی برای عید نوروز سال1400

سبزه خاکشیر:

سبزه خاکشیر یکی از سبزه های بسیار زیبا و جذاب برای سفره های عید است. اگر دیر برای کاشت سبزه عید اقدام کرده اید، نگران نباشید. در این مواقع سبزه خاکشیر بهترین انتخاب است. زیرا در مدت زمان بسیار کوتاهی رشد می کند. سبزه خاکشیر حدود پنج روز برای رشد نیاز به زمان دارد. در نتیجه در روزهای پایانی سال هم می توانید اقدام به کاشت آن کنید. دانه خاکشیر جزء بذرهای لعابی است. یعنی به راحتی در هر سطحی می چسبد. پس با دانستن این موضوع می توانید سبزه ای جذاب و متفاوت با دانه خاکشیر تهیه کنید. توجه داشته باشید که بذر دانه خاکشیر باید کاملا تازه باشد.

  1. در مرحله ی اول اجازه دهید بذر خاکشیر به مدت ۶ ساعت در آب بماند تا لعاب بیندازد.
  2. در ادامه یک سطح به عنوان قالب برای سبزه انتخاب کنید و سطح آن را با لایه ای از پنبه بپوشانید.
  3. حالا بر روی سطحی که آماده کرده اید، یک لایه نازک از دانه های خاکشیر قرار دهید.
  4. یک نایلون با حفره های متعدد بر روی کار خود بکشید. حدود ۳ روز نایلون روی کار باید باقی بماند. در این مدت هم کار را با اسپری آب، آبیاری کنید.
  5. بعد از مشاهده جوانه، نایلون را بردارید. به سبزه خاکشیر خود هر روز آب دهید تا زمانی که کامل رشد کند و به ارتفاع مورد نظر شما برسد.

سبزه عید با مرکبات مانند پرتقال و نارنج:

جالب است بدانید که با هسته مرکبات هم می توان سبزه کاشت. سبزه یکی از مهم ترین سین های موجود در سفره عید است. پس شما هم خودتان دست به کار شوید و با هسته مرکبات سبزه ای تازه و زیبا بکارید.

برای مثال هسته پرتقال و یا نارنج را به صورت تازه از میوه آنها در بیاورید. سپس هسته جدا شده را به مدت دو روز در داخل آب بگذارید. بعد از دو روز می توانید هسته ها را از داخل آب در بیاورید. حتی می توانید پوست هسته مرکبات را در بیاورید و آنها را داخل خاک بگذارید. خاک گلدان بهتر است ترکیبی از پرلیت و کوکوپیت باشد. با یک نایلون روی تمامی دانه ها را بپوشانید. توجه داشته باشید که خاک به هیچ عنوان خشک نشود. همیشه باید مرطوب باشند. دمای مناسب و نور کافی برای رشد هسته ها بسیار اهمیت دارد. حدود سه تا پنج هفته زمان برای رشد جوانه ها نیاز است. بعد از رشد جوانه ها دیگر نیازی به نور مستقیم نیست. برای کاشت سبزه عید به بهترین شکل فقط نیاز است که این کار را با حوصله انجام دهید.

سبزه پرتقال و نارنج برای عید نوروز سال1400

پیشنهاد می‌کنیم مقاله  کباب کوبیده درخانه| طرز تهیه کباب کوبیده برای ۱۰ نفر را هم بخوانید و برای پخت کباب در روزهای زیبای بهاری آماده شود. البته اگر در این روزهای پر مشغله و پرکار فرصت کافی ندارید می توانید با مراجعه به منوی غذای باختر از چلوکباب های بی‌نظیر رستوران باختر برای خود و خانوادتان سفارش دهید. اگر هم در تکاپوی خریدهای پایان سال هستید می‌توانید با حضور در یکی از شعب رستوران های باختر، لذت خوردن غذاهای باختر را در محیطی گرم و زیبا تجربه کنید.

منابع:

https://cafegoldoon.com/

https://www.aftabir.com/

https://roozaneh.net/

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

51033 – 041