ایده سفره هفت سین ۱۴۰۰ + نمونه تزیین سفره هفت سین به سبک مدرن و سنتی

sadeh1_va_modern2

ایده برای سفره هفت سین ۱۴۰۰:

سفره هفت سین یکی از زیباترین رسوم سال نو به شمار می رود و به‌طور سنتی در نوروز، سال نو ایرانی، به نمایش در می‌آید. صدها مدل و طرح برای چیدمان سفره هفت سین وجود دارند. سلیقه ها بین افراد همیشه متفاوت بوده است. به هر شکل خاصی می توان این سفره زیبا را تزیین و چیدمان کرد. چیزی که اهمیت دارد این است که وسایل سفره هفت سین ثابت هستند. ایده برای تزیین سفره هفت سین بسیار زیاد است. قرآن و آیینه و هفت سین ها در این سفره ثابت هستند. اما شما می توانید با خاص ترین ایده ها سفره هفت سین خود را در سال جدید تزیین کنید. سفره هفت سین کاملا به ذوق و سلیقه شما بستگی دارد. اما می توانید با چند ایده ساده سفره خود را زیباتر و جذابتر از همیشه کنید.

امسال با کمی ذوق و سلیقه و چند ایده کاربردی سفره هفت سین سال ۱۴۰۰ را متفاوت تر بچینید و از زیبایی آن لذت ببرید. سفره هفت سین را می توان بر روی میزهای زیبا و یا حتی به صورت سنتی بر روی زمین بچینید. قطعا گل های طبیعی و رنگارنگ مانند گل پامچال، گل سنبل و شب بو می‌توانند جذابیت و رنگ و بوی سفره شما را چندین برابر کنند. در ادامه به بررسی وسایل مورد نیاز برای سفره هفت سین می پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

  • چه چیزهایی برای سفره هفت سین لازمه؟
  • بهترین سین سفره هفت سین چیست؟
  • دلیل استفاده از عدد هفت بر سفره هفت سین
  • تزیین سفره هفت سین ساده
  • سفره هفت سین به سبک سنتی
  • سفره هفت سین به سبک مدرن

چه چیزهایی برای سفره هفت سین لازمه:

قبل از چیدن سفره هفت سین باید به این فکر کنیم که چه چیزهایی برای سفره نیاز داریم. اگر این وسایل از قبل تهیه نکردید می تواند در اسرع وقت آنها را تهیه کنید .در ادامه متن لیستی از وسایل لازم برای سفره هفت سین را  قرار داد ایم.

وسایل مورد نیاز برای چیدمان سفره هفت سین:

اقلام اصلی هفت سین شامل سیر، سکه، سماق، سنجد، سمنو، سیب و سبزه است. با وجود این ۷ قلم در کنار قرآن و آیینه سفره شما کامل است. جالب است بدانید که هر کدام از این وسایل نمادی خاص دارند.

 سیر: سیر نماد سلامتی است.

سماق: سماق به عنوان مزه زندگی است.

سکه: سکه هم نشانی از برکت و فراوانی است.

سنجد: سنجد نماد عشق است.

سیب: سیب را هم به نشانی مهر ورزی و زیبایی بر سر سفره هفت سین قرار می دهند.

سبزه: سبزه هم که گل سفره است و نشانی از نو شدن و خرمی است.

سمنو: برای این که برکت و خیر را در سال جدید داشته باشیم سمنو بر روی سفره می گذاریم.

سرکه و سنبل: سرکه و سنبل هم به ترتیب نمادی از صبر و بهار هستند.

آیینه و قرآن: آیینه و قرآن را بهتر است در بالای سفره خود قرار دهید که نشانی از روشنایی و اعتقادات ما هستند.

وسایل دیگری هم هستند که همه افراد برای سفره هفت سین خود تهیه می کنند. بعضی افراد ماهی قرمز هم میخرند که نشانی از زندگی است. تخم مرغ های رنگی را فراموش نکنید که جذابیت سفره شما را بی نهایت می‌کنند. تخم مرغ هم نمادی از باروری است.

بعضی از مردم سفره هفت سین خود را تا روز سیزده به در جمع نمی کنند. اما بعضی دیگر خیلی زودتر آن را جمع می کنند. این موضوع کاملا اختیاری است و سنت خاصی ندارد.

ایده برای سفره هفت سین بستگی به سلیقه شما دارد. اما این سفره باشکوه به هر سبکی بسیار زیبا است.

بهترین سین سفره هفت سین چیست؟

به عقیده بسیاری از افراد بهترین سین سفره هفت سین سبزه است که نماد نو شدن و رویش هست و حس شادی و طراوت را در فضای خانواده زنده می کند. اما همه سین های سفره هفت سین خوب هستند و بهترین سین هفت سین همان سینی است که شما دوست دارید.

تاریخچه هفت سین:   

قبل از گفتن ایده برای تزیین سفره هفت سین، بهتر است کمی در مورد تاریخچه آن بدانیم.

نورورز یکی از قدیمی ترین و ماندگار ترین جشن ها و سنت هایی است که از گذشته تا به امروز ادامه داشته است. سفره هفت سین هم از رسم هایی است که همیشه مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. معمولا چندین ساعت و یا یکی دو روز قبل از عید نوروز سفره هفت سین در خانه ها پهن می شود. همزمان با ظهور اسلام هم قرآن مانند گلی در سفره هفت سین قرار گرفت. آن طور که می گویند قبل از ظهور اسلام این سفره به سفره هفت چین معروف بوده است. یعنی در زمان هخامنشیان در هفت عدد ظرف چینی غذا قرار می دادند. به همین دلیل نام هفت چین بر سفره هفت سین گذاشته بودند.

در زمان های قدیم تر هم نام این سفره، سفره هفت شین بوده است. جالب است بدانید که اجزای تشکیل دهنده سفره هفت شین، شمع، شراب، شمشاد، شهد، شربت، شقایق و شیرینی بوده است. اما با گذشت زمان تغییر نام پیدا کرد و با نام سفره هفت سین از آن یاد می شود. در دوره ساسانیان سفره هفت شین همیشه در سال جدید وجود داشته است. آنها شمشاد را به نشانه سبزی و جاودانگی می دانستند و حتما بر سفره های خود قرار می دادند.

دلیل استفاده از عدد هفت بر سفره هفت سین:

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا عدد ۷ را بر روی این سفره گذاشته اند؟ دلیل استفاده از عدد ۷ در سفره هفت سین چیست؟ امرداد به معنی عدد هفت در دوره باستان بوده است. این عدد به معنی جاودانگی و زندگی است. به همین دلیل ایرانیان باستان از عدد هفت برای سفره هفت سین استفاده کردند. به همین منظور هفت گزینه مناسب که نمادی از عشق و زندگی باشد را برای چیدمان این سفره انتخاب کردند. در واقع برای ایرانیان باستان عدد هفت بسیار مقدس بوده است. آنها نشانه زندگی و خوش یمنی را در این عدد می دیدند. سپس عدد هفت را به فال نیک در زندگی خود گرفتند. عدد هفت حتی برای مسلمانان هم عددی مقدس است. اگر دقت کرده باشید عدد هفت در بعضی از آیات قرآن هم به کار برده شده است. حتما می‌دانید که مراسم حج هم هفت مرحله دارد.

تزیین سفره هفت سین ساده:

برای داشتن یک سفره هفت سین ساده اما جمع جور فقط نیاز دارید که از خلاقیت خود استفاده کنید از اقلام سفره هفت سین هر چه در خانه دارید و جمع کنید و با دیدن عکس‌های سفره هفت سین ساده و با یک ایده های کم خرج و آسان، سفره هفت سین نقلی و جمع و جور خود را بر پا کنید.

عکس‌های سفره هفت سین ساده

عکس سفره هفت سین مدرن و ساده
عکس سفره هفت سین ساده
عکس سفره هفت سین ساده و سنتی

سفره هفت سین به سبک سنتی:  

این که سفره هفت سین خود را به چه صورتی بچینید بستگی به ذوق و سلیقه شما دارد. پیدا کردن ایده برای سفره هفت سین با وجود فضای مجازی و اینترنت در دنیای امروز بسیار راحت شده است. چندین نمونه از عکس های سفره هفت سین را ببینید تا ایده های بیشتر و خلاقانه تری به ذهن شما خطور کند. بعضی ها علاقه به چیدمان سفره هفت سین به صورت سنتی دارند. در چیدمان به سبک سنتی می‌توانید از گلیم ها و پارچه های سنتی و زیبا استفاده کنید. سپس وسایل را بر روی آنها بچینید. در چیدمان سفره هفت سین سنتی بهتر است سفره هفت سین خود را بر روی زمین پهن کنید تا آن حس سنتی و قدیمی بیشتر شود.  در این سبک سعی کنید از ظروف سنتی تری مانند ظرف سفالی استفاده کنید.

عکس سفره هفت سین سنتی
سفره هفت سین ساده

سفره هفت سین به سبک مدرن:

 در سبک سفره هفت سین مدرن می توانید از ظروف پرشکوه و تجملاتی تری استفاده کنید. فراموش نکنید که تزیین سفره هفت سین یکی از قشنگ ترین و بهترین حس ها برای آماده شدن سال جدید است. سفره های مدرن را می توانید بر روی میزهای زیبا و پارچه های مدرن مانند پارچه ساتن و … پهن کنید. شمع آرایی و استفاده از شمعدون های زیبا می تواند در این سبک جذاب و خاص باشد. ظروف شیشه ای و کریستال در سبک مدرن گزینه خوبی هستند. هم چنین استفاده از ظروف پایه بلند می تواند گزینه مناسبی برای سفره هفت سین مدرن شما باشد. ایده برای تزیین سفره هفت سین به سبک مدرن بسیار زیاد است. تنها کافی است از وسایل مدرن و امروزی در تزیین سفره خود استفاده کنید.

عکسهای سفره هفت سین فانتزی و مدرن

عکس سفره هفت سین مدرن
عکس سفره هفت سین لاکچری
سفره هفت سین مدرن و ساده
سفره هفت سین فانتزی
سفره هفت سین مدرن و لاکچری جدید

مجموعه رستورانهای باختر پیشاپیش سال نو را به تمام هم میهنان عزیز تبریک عرض می‌کند. امیدواریم در سال جدید هم همواره لایق خدمت به شما عزیزان باشیم. پیشنهاد می‌کنیم مقاله  کباب کوبیده درخانه را هم مطالعه کنید و برای پخت کباب در تعطیلات نوروز آماده شود. در تعطیلات نوروز امسال هم می توانید با حضور در  شعب رستوران های باختر، لحظات زیبا و شادی برای خود و خانوادتان فراهم کنید و غذاهای لذیذ رستوران باختر در سال جدید نیز جدید امتحان کنید.

منابع :

https://blog.okcs.com/

https://www.kojaro.com

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

1 دیدگاه

  1. نگار گفت:

    مقاله جالبی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

51033 – 041